فواید کنجد برای کودکان

9 فایده شگفت انگیز کنجد برای کودکان

کنجد، یکی از دانه های روغنی پرکاربرد و پرخاصیت است که برای همه گروه سنی پیشنهاد می شود. کنجد، دارای کربوهیدرات، چربی، کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر و… می باشد. بدن کودک، به این مواد نیاز شدیدی دارد و کنجد، می تواند نیاز های کودکان در مصرف این دسته از مواد را برطرف کند.

درست است که کنجد مواد بسیار مفید و خواص شگفت انگیزی دارد، اما ممکن است که برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا در همه موارد، کنجد می تواند برای کودکان مفید باشد؟ پاسخ به این پرسش منفی است. زیرا ممکن است که مصرف کنجد برای بعضی از کودکان گزینه مناسبی نباشد.

شاید بعضی از کودکان، به کنجد و روغن آن حساسیت داشته باشند، در نتیجه دادن کنجد به این کودکان کار درستی نیست. برای اطمینان حاصل کردن از این که کودک شما به کنجد حساسیت ندارد، می توانید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش های مربوط به تشخیص حساسیت به کنجد توسط او انجام شوند.

نکته مهم درباره حساسیت به کنجد، این است که میزان حساسیت به این ماده غذایی در حال افزایش است. علت این پدیده، افزایش مصرف کنجد در صنایع غذایی مختلف است. حساسیت به کنجد، ممکن است که بسیار خطرناک باشد. بعضی از کودکان، به اندازه ای به کنجد حساسیت دارند که ممکن است مصرف مقدار بسیار کمی از آن، باعث ایجاد خطرات جانی شود و زندگی کودک به خطر بیفتد.

در برخی مواقع، کنجد در بعضی از مواد غذایی وجود دارد، اما در یک نگاه کلی، والدین متوجه وجود آن نخواهند شد. در نتیجه، قبل از دادن هر گونه خوراکی به کودک خود، نوشته های پشت بسته بندی مواد را بخوانید و از نبود کنجد در آن، اطمینان حاصل کنید.

بیش دفاعی یا آنافیلاکسی، یکی از واکنش هایی است که در موارد شدید تر حساسیت به کنجد ایجاد می شود. این واکنش، می تواند بسیار خطرناک باشد و ممکن است نشانه های مختلفی مانند دشواری در تنفس، دانه زدن بر روی پوست و… داشته باشد. آنافیلاکسی یا بیش دفاعی، یک واکنش در برابر مواد حساسیت زا است، که در آن سیستم ایمنی در حدی فعالیت خود را برای از بین بردن حساسیت افزایش می دهد که باعث ایجاد بیش دفاعی می شود.

به طور کلی، با اینکه حساسیت به کنجد، حتی می تواند بسیار خطرناک باشد و امروزه در حال افزایش است، اما نیازی به نگرانی نیست، زیرا تعداد کودکانی که به کنجد حساسیت نشان می دهند کم است.

کنجد، سرشار از انواع مواد معدنی، مواد انرژی زا و ویتامین ها است که همگی برای کودکان مفید و حتی در بعضی موارد، ضروری هستند. در صورتی که کودک به کنجد حساسیت نداشته باشد، کنجد یکی از بهترین منابع تأمین مواد معدنی و آمینو اسید برای آنها است.

کنجد، به لطف مواد مغذی که در خود دارد، می تواند برای کودکان بسیار مفید باشد. در ادامه، با ما همراه باشید تا بعضی از این فواید کنجد برای کودکان را به شما معرفی کنیم.

استحکام و رشد استخوان ها با مصرف کنجد در کودکان

کنجد، سرشار از مواد معدنی، از جمله کلسیم است. کلسیم، یکی از مهمترین عنصر هایی است که در ماده زمینه ای استخوان یافت می شود و باعث استحکام آنها می شود. با رشد استخوان های طولی، کودکان نیز از نظر قد رشد خواهند کرد. برای اینکه استخوان های کودکان رشد کند، کلسیم لازم است؛ زیرا استخوان ها برای رشد کردن نیاز به کلسیم دارند تا بتوانند ماده زمینه ای و سلول های استخوانی خود را بسازند.

مصرف کنجد، می تواند باعث شود که کودکان در آینده، با مشکلاتی همچون پوکی استخوان و عدم رشد کافی مواجه نشوند.

پیشگیری از سرطان و جهش با مصرف کنجد در کودکان

کنجد، سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها، برای مقابله با سرطان می توانند بسیار مؤثر باشند.

رادیکال های آزاد، موادی هستند که در برخی از واکنش های بدن ایجاد می شوند. این مواد، بسیار فعال هستند و می توانند به سلول ها و بافت های بدن آسیب برسانند. این آسیب دیدگی ها، ممکن است باعث ایجاد سرطان شود. آنتی اکسیدان ها، موادی هستند که می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کنند و از مورد حمله قرار گرفتن سلول ها جلوگیری کنند.

کودکان، به این دلیل که رشد سریعی دارند، بیشتر در معرض چنین خطر هایی قرار دارند. در نتیجه مصرف کنجد، می تواند از احتمال بروز سرطان در کودکان بکاهد.

بهبود سریع زخم ها با کنجد

یکی از فواید دیگر مصرف کنجد برای کودکان، بهبودی سریع تر زخم های آنها است. کودکان، هنگامی که راه می افتند و در اطراف پرسه می زنند، ممکن است که به دلایل مختلفی بدن خود را زخم کنند.

آنتی اکسیدان ها، موادی هستند که برای بدن بسیار مفید و ضروری هستند. این مواد، می توانند به درمان زخم های بدن کودکان کمک کنند، در نتیجه سرعت درمان شدن زخم های کودکان افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از مواد موجود در کنجد، ویتامین K است. این ویتامین، برای ایجاد شدن لخته خونی بر روی زخم ضروری است. یون کلسیم نیز یکی دیگر از موادی است که برای لخته شدن خون نیاز است. به طور کلی، کنجد می تواند با موادی که در خود دارد، هم سرعت بهبودی زخم ها را افزایش دهد، و هم مواد موجود برای لخته شدن خون بر روی زخم را تأمین کند.

سلامت قلب با مصرف کنجد

بدن انسان، برای این که بتواند سلامت ماهیچه قلب را حفظ کند، به منیزیم نیاز دارد. کنجد، یکی از مواد غذایی است که سرشار از منیزیم است. منیزیم می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش دهد، در نتیجه  یکی از فواید کنجد برای کودکان ، می توان به پیشگیری از بروز بیماری های قلبی در آنها اشاره کرد.

بهبود عملکرد مغز از جمله فواید کنجد برای کودکان است

کنجد، سرشار از مواد معدنی، از جمله مس است. مس، یکی از مواد معدنی است که می تواند کارهای متعددی را در بدن انسان انجام دهد. مصرف کنجد، می تواند مس مورد نیاز بدن را تأمین کند.

مس، به عنوان یکی از محرک های مغز شناخته می شود و می تواند فعالیت مغز را تنظیم کند. در نتیجه مصرف کنجد، باعث بهبود عملکرد مغز در کودکان خواهد شد.

تأمین انرژی بدن کودک با مصرف کنجد در کودکان

انرژی ذخیره شده در کنجد، به طرز باورنکردنی زیاد است و می تواند انرژی مورد نیاز کودکان را در هنگام بازی، دویدن و هر کار دیگری تأمین کند.

بسیاری از رژیم های امروزی برای کودکان، از تنقلاتی مانند شکلات ها، آبنبات ها و… تشکیل شده اند. این مواد، با اینکه قند بسیار بالایی دارند، اما فاقد ارزش غذایی کافی برای کودکان هستند. مصرف کنجد به همراه مواد انرژی زای دیگر، می تواند سطح انرژی بدن کودکان را تا حدی افزایش دهد که کودکان تا کل روز بتوانند پر انرژی و شاداب باشند.

دریافت چربی های مفید با مصرف کنجد در کودکان

چربی های غیر اشباع، از جمله چربی های مفید برای بدن کودکان هستند که می توانند باعث کاهش سطح چربی های مضر در بدن کودکان شوند. این چربی ها، برخلاف چربی های اشباع، باعث گرفتگی عروق نمی شوند و همچنین می توانند باعث کاهش فشار خون، مهار بیماری های قلبی عروقی و… شوند.

چربی های اشباع، در رژیم های غذایی امروزی، بسیار فراوان هستند و مصرف بیش از حد آنها در کودکان، می تواند زمینه ی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در بزرگسالی آنها فراهم کند. با مصرف کنجد، سطح چربی های غیر اشباع در بدن افزایش می یابد، و می تواند از رسوب کردن چربی های اشباع در عروق بدن جلوگیری کند.

پیشگیری از بیماری های گوناگون با مصرف کنجد در کودکان

یکی از فواید کنجد برای کودکان بهبود عملکرد بدن و تقویت سیستم ایمنی است. متخصصان تغذیه، می گویند با خوردن یک سوهان کنجدی در روز، ویروس ها از کودکان دور خواهند ماند. این گفته، نشان می دهد که کنجد می تواند نقش بسیار مؤثری در پیشگیری از بیماری های مختلف داشته باشد.

درمان سرفه کودکان با مصرف کنجد در کودکان

کنجد، به علت داشتن مواد غذایی بسیار مفید و آنتی اکسیدان های فراوان، می تواند باعث کاهش شدت و تعداد سرفه در کودکان شود. با ادامه مصرف کنجد در کودکان، سرفه ها به تدریج کمتر می شوند و حتی ممکن است که به طور کامل از بین بروند.

جمع بندی مطالب

کنجد، یکی از مواد غذایی است که نه تنها برای کودکان بسیار مفید است، بلکه بزرگسالان نیز می توانند از خواص شگفت انگیز آن بهره مند شوند. متأسفانه بیشتر رژیم های غذایی برای کودکان امروزی، نمی تواند تأمین کننده ی نیاز های بدن آنها باشد و از ارزش غذایی بالایی برخوردار نیستند. با مصرف موادی مانند کنجد، می توان بسیاری از مواد مورد نیاز بدن کودکان را تأمین کرد. از روغن کنجد، برای ماساژ دادن کودکان نیز استفاده می شود. امید است که مصرف مواد مفیدی مانند کنجد در کودکان افزایش پیدا کند.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک زمضان

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک رمضان

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک رمضان دختران در سال اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.