5 بازی برای کاهش استرس در کودکان

5بازی مناسب برای کاهش استرس در کودکان

5 بازی مناسب برای کاهش استرس در کودکان

استرس در کودکان به امری شایع تبدیل شده است که ناشی از عوامل مختلفی می باشد و نحوه بروز هر کدام به صورت متفاوتی است شیوه بروز استرس در کودکان با برزگسالان متفاوت است به همین دلیل ممکن است که والدین به راحتی نتوانند علت رفتارهای کودک خود را تشخیص دهند از این سو نیاز به مراجعه به یک مشاور ضروری می باشد اما اگر این استرس در کودک شما به صورت کم بروز پیدا کرده است می توانید برای کمتر شدن آن و حتی پیشگیری از آن از بازی های مختلفی بهره ببرید که موثر باشد ما در این مقاله به چند نمونه از آن اشاره می کنیم.

1- بازی های حرکتی و هیجانی

در این گونه بازی ها کودکان به دنبال داشتن فعالیت حرکتی و ترشح هورمون ها در بدنشان و تخلیه هیجانی می توانند از سطح استرس خود کم کنند بنابراین اگر حتی در آپارتمان زندگی می کنید و فضای کافی برای بازی های حرکتی کودک خود را ندارید می توانید از فضای پارکینک یا حیاط منزل پدربزرگ ها یا پارک نزدیک منزل خود یا خانه های بازی اطراف منزلتان بروید و حداقل هفته ای دو بار این امکان را برای کودک خود فراهم کنید.

2- حباب بازی

حباب بازی از دسته بازی های پرطرفدار کودکان است که به راحتی می توانید با کمی خلاقیت در منزل آن را تهیه کنید و در اختیار کودک خود قرار دهید در غیر این صورت می توانید از بازار خریداری کنید در هر صورت این را بدانید که همین بازی ساده می تواند به کودک شما در رفع و کاهش استرسش کمک کننده باشد کودک شما با فوت کردن و ساخت حباب  به صورت روزانه یک دقیقه در رسیدن به این هدف گام بردارد. از کثیف بازی این کار نترسید می توانید فضای حمام را در اختیار کودک خود قرار دهید.

خرید اینترنتی حباب ساز

3- اسلایم ها و خمیربازی و گل رس

اسلایم چیست؟
اسلایم یک محصول در رده اسباب بازی است که اولین بار توسط شرکت متل ساخته شد. اسلایم ماده ای خمیری که حالت ژله ای دارد و برای پرورش خلاقیت کودکان از آن استفاده میشود .این خمیر به خمیر جادویی شهرت دارد و کودکان میتوانند به راحتی با آن اشکال واجسام مختلفی درست کنند.

اسلایم ها و خمیربازی و گل بازی (گل رس) می تواند به دلیل اینکه بچه ها از دستانشان استفاده می کنند و ورز می دهند تا بتوانند اشکال مورد نظرشان را درست کنند می تواند به تخلیه ذهنی و رفع تنش و استرس بچه ها کمک زیادی بکند همچنین به دلیل اینکه از دست خود برای این بازی ها استفاده می کنند و دست مغز دوم بچه هاست می تواند به تقویت سیستم عصبی بچه ها کمک کند می تواند در رفع استرس آنها مفید باشد.

خرید اینترنتی اسلایم

4- بازی های مسی پلی(کثیف بازی)

مسی پلی از ترکیب دو واژه مسی به معنای کثیف و پلی به معنای بازی گرفته شده است و این یعنی کثیف کاری یا کثیف بازی و لازم است والدین عزیز بدانند که کثیفی هوش کودک را افزایش می‌دهد.

بهتر است واژه کثیف را در صحبت با کودک حذف کرد . مثلا وقتی کودک شما با خاک یا گِل بازی میکند , کثیف نمیشود بلکه خاکی میشود . استفاده از واژه کثیف خلاقیت بچه را کور میکند و او را در آینده وسواسی میکند. والدین عزیز اجازه دهید بچه ها با نعمتهای خدادادی آشنا شوند و یاد بگیرند. حالا اگر لباسشان هم کثیف شد و یا دست‌هایشان رنگی شد که اشکالی ندارد. چاره اش شستن است.
حواس در زندگی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند ولی باید این نکته را مدنظر داشته باشید که رشد و تقویت حواس در سنین زیر 6 سال بیشتر صورت می گیرد. کودک می تواند حواس بینایی، شنوایی، لامسه و بویایی و چشایی را در محیط و با تجربه کردن تقویت می کند. با انجام فعالیت های حسی به کودک خود کمک کنید که دنیای اطراف خود را بهتر شناخته و از حواس خود به بهترین نحو استفاده کند. یکی از فواید این بازی ها رفع استرس و تنش در کودکان و تخلیه هیجانی در آنهاست.

5- شن بازی

شن بازی کودکان یکی از وسایل عالی و سرگرم کننده برای کودکان ۸ تا ۱۲ ماه می باشد که در عین سرگرم کنندگی کودک می‌ تواند فواید بسیار مهمی برای آن ها از جمله بالا رفتن میزان توانایی های حرکتی دست آن ها ایجاد کند. آن ها می توانند بافت های متفاوتی را با دست خود احساس کنند و همچنین خالی و پر بودن چیزی را درک نمایند. برای قرار دادن کودک خود در شرایط این بازی حتما نیاز به کنار ساحل رفتن نیست شما می توانید در منزل خود از شن و ماسه های بهداشتی برای کودک فراهم کنید.

امروزه شن بازی به قدری دارای اهمیت است که در تمامی کلینیک‌های مشاوره و روان درمانی کودک به عنوان یکی از وسایل ضروری اتاق بازی محسوب می‌شود؛

در شن بازی کودکان می‌آفرینند و خراب می‌کنند و می‌تواند به ساخته ذهن خود شکل دهند؛ شن وسیله بسیار مناسبی برای پاسخگویی به طیف گسترده تخیلات کودک است، در شن بازی، کودک علاوه بر اینکه به لحاظ روانی تخلیه می‌شود و رضایت درونی کسب می‌کند و می توانند به راحتی استرس را از خود دور کنند.

خرید اینترنتی شن بازی

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

بازی برای کودکان در خانه

17 بازی برای کودکان در خانه

17 بازی برای کودکان در خانه با توجه به محدودیت هایی که زندگی در آپارتمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.