نوزادان از چه زمانی می توانند سبزیجات بخورند؟

نوزادان از چه زمانی می توانند سبزیجات بخورند؟

زمان شروع مصرف سبزیجات برای نوزادان

سبزیجات به دلیل خاصیت فراوانی که دارند باید در رژیم غذایی هر روزه کودکان قرار گیرند . این سبزیجات به رشد کودکتان کمک بسیاری می کند. قبل از یک سالگی روزانه حدود 200 گرم سبزیجات به نوزاد خود بدهید و در سن یک تا دو سالگی روزانه حدود 300 گرم سبزیجات به نوزاد خود بدهید.

نحوه ی مصرف سبزیجات برای نوزادان :

مصرف سبزیجات توسط کودک و نوزاد علاوه بر دریافت مواد مغذی و ویتامین ها، به رشد آن ها کمک بسیار می کند. و باعث ایجاد تنوع غذایی برای آنها می شود و با طعم های جدید آشنا می شوند.

از هفته دوم ماه هفتم باید سوپ به غذای کودک اضافه شود. در ابتدا سوپ باید شامل برنج و گوشت باشد و غلظت آن مانند ماست باشد. بعد از یکی دو روز پیاز و هویج اضافه کنید و به صورت تدریجی یکی از انواع سبزی ها را اضافه کنید. در ابتدا سبزی ها را تک تک به سوپ نوزاد خود اضافه کنید تا با ذائقه ی کودک خود آشنا شوید.

این سبزی ها شامل : گشنیز، جعفری، شوید، کرفس، کدو حلوایی، کدو خورشتی، لوبیا سبز و سیب زمینی می باشد.

در هفته سوم ماه دوم می توانید پوره سبزیجات را به نوزاد خود بدهید. در اصل باید در هفته سوم ماه هفتم نوزاد شما 3 وعده غذا بخورد. صبح و ظهر و عصر. که پوره سبزیجات را در عصر به او بدهید.

پوره سبزیجات شامل : پوره ی سیب زمینی، هویج، کدوحلوایی، سیب زمینی شیرین، زردک، کدو مسما و نخود سبز می باشد.

زمان شروع سبزیجات برای تغذیه نوزادان, میزان مصرف سبزیجات به نوزاد, سبزی هایی که می توان به سوپ کودک اضافه کرد
مصرف سبزیجات برای نوزادان

در 8 ماهگی می توانید از کلم بروکلی و گل کلم هم استفاده کنید.

قبل از 12 ماهگی به نوزاد خود اسفناج، چغندر و سایر سبزیجات حاوی نیترات ندهید. سبزیجات و مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند، اگر به طور منظم مصرف شود، می تواند بر میزان اکسیژن خون کودک شما تأثیر منفی بگذارد.

در 15 تا 18 ماهگی می توانید برای نوزاد خود اسموتی سبز درست کنید.

برای تهیه ی پوره سبزیجات ابتدا آن ها را تمیز بشویید و با پوست بپزید. سپس آن ها پوست بگیرید و له کنید و پس از آن به آن ها کره و مقداری شیر اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسد و به نوزاد خود بدهید.

میزان مصرف سبزیجات قبل از یک سالگی حدود 200 گرم هویج، اسفناج، گشنیز و جعفری … و یک عدد سیب زمینی کوچک بدهید. این میزان برای کودک یک ساله تقریبا 300 گرم هویج و 2 عدد سیب زمینی کوچک است.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک زمضان

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک رمضان

نکات تغذیه ای برای روزه اولی ها در ماه مبارک رمضان دختران در سال اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.