فواید بازی دومینو برای کودکان

فواید بازی دومینو برای کودکان

بازی دومینو

بازی دومینو ازبازی های محبوب و پرطرفدار قدیمی در جهان است که نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مناسب است و قدمت طولانی و زیادی دارد. برخی آن را متعلق به چینی ها می دانند با این حال طراحی آن به شکل امروزی نخستین بار توسط ایتالیایی ها انجام شده است.
در حال حاضر بازی دومینو به انواع واشکال گوناگون تولید شده و دربازار موجود می باشد:

دومینو شکل (مناسب برای کودکان)

معمولاً دومینوی شکل را با کمک گرفتن از تصویر اشیاء گیاهان، حیوانات یا تابلوهای گوناگون که هر روز کودک با آنها سروکار دارد، تولید می‌کنند تا در چهار چوب تجربیات کودک باشد.
تصاویری را که می‌خواهیم با آنها دومینو درست کنیم، از وسط به دو قسمت تقسیم می کنیم. سپس دو نیمه از دو شکل مختلف را بر روی مقوایی به شکل مستطیل می‌چسبانیم.
تعداد مقواها را بین 0 تا 20 عدد انتخاب می‌کنیم، سپس مقواها را در کنار هم قرار می دهیم تا به‌ شکل تابلویی که اشیاء یا حیوانات مختلفی را نشان می دهد، درآید. می توان اندزه آن را 6*3 یا 12*6 در نظر گرفت.

دومینو نقطه

در دومینوی نقطه، به‌ جای استفاده از اشکال از نقطه استفاده می شود و تعداد کارت های آن 28 عدد مستطیل به ابعاد 4*8 سانتیمتری است که آنها را با کمک ماژیک یا مداد خط می‌کشیم تا به دو قسمت برابر (دو مربع به ابعاد 4*4) تقسیم شود و به‌ ترتیب زیر نقطه‌گذاری می‌کنیم:
در مستطیل اول هر دو مربع سفید، در مستطیل دوم یک مربع سفید، یک مربع تنها یک نقطه و بعد سفید و دو نقطه تا شش.

در سری دوم: یک و یک، یک و دو، … یک و شش و به همین منوال تا عدد شش ادامه می دهیم و در انتها آخرین کارت تهیه شده شش و شش خواهد بود. در موقع بازی دومینو، کودک کارت‌ها را باید به صورتی کنار هم بگذارد که دو عدد مساوی در کنار همدیگر جای بگیرند.

نحوۀ بازی دومینو

کودکان را به گروه‌های چهار تا هفت نفری تقسیم کرده و کارت ها را به طور مساوی بینشان قسمت می‌کنیم. بعد از تقسیم کارت ها، نفر اول کارت اول را وسط میز می گذارد و بازیکن بعدی، اگر بین کارت‌هایش مانند آن را داشت، کارت خود را کنار کارت اول قرار می دهد، در غیر اینصورت نوبت به نفر بعدی خواهد رسید.

بازی به ‌همین شکل ادامه خواهد داشت. برنده بازی کسی است که کارت هایش زودتر از بقیه به پایان برسد. این بازی تا هنگامی ادامه پیدا می کند تا برندگان دیگر بازی نیز مشخص شوند.
در دومینوهایی که از تصویر ساخته شده‌اند، می توان با کودک دربارۀ تصاویر صحبت کرد و سوال های دوستانه از او پرسید. به عنوان مثال، می توان سوال کرد عکس گل یا میوه کدام است؟ شکل هواپیما یا پروانه کدام است؟ عکس گربه را به من نشان بده؟ رنگ قرمز، کدام تصویر است؟

دومینوی چیدنی

این نوع بازی دومینو پرطرفدارترین و محبوب ترین نوع آن است که همه با آن آشنایی دارند و با استفاده از قطعات مستطیل 100 یا200 یا 1000 تایی وجود دارد که به صورت مسابقات بین المللی در کشورهای جهان از آن استقبال شده است و با طراحی های مختلف قابل چیدن است و برای بزرگسالان و کودکان قابل استفاده است.

خرید اینترنتی دومینو

مزیت های بازی دومینو برای کودکان

بازی دومینو دارای فواید بیشماری است. به همین جهت نه تنها اکنون بلکه در طول اعصار گذشته نیز بسیار محبوب بوده و مورد استفاده ی اغلب کشورها قرار گرفته است.
تعدادی از فواید این بازی عبارت‌اند از:

قابل استفاده بودن در هر مکان

یکی از شگفت انگیزترین فواید بازی دومینو این است که می توان آن را در هر مکانی مورد استفاده قرار داد و با آن بازی کرد. دومینو بازی است که می تواند در انواع محیط اجتماعی و یا حتی آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.
چه در یک جمع دوستانه باشید و چه در یک جمع خانوادگی بازی با دومینو بهترین گزینه برای کودکان شما محسوب می شود. چرا که استفاده از این بازی به فضای زیادی نیاز ندارد و حمل و نقل آن آسان است.
معمولا پیدا کردن بازی مناسب در کلاس درس و آموزش و یا بازی ایده آل در منزل هنگامی که دوستان فرزندتان در خانه ی شما دعوت هستند کار دشواری است. بازی فوق العاده ای همچون دومینو می تواند شما را از این سردرگمی نجات دهد. بازی های دیگری که می توانند در این مواقع به کمک شما آیند بازی هایی همچون اتللو و جنگا هستند. بازی اتللو یک بازی فکری و جذاب است که می تواند در هر مکانی به بازی کردن با آن پرداخت.

بازی دومینو و محدودیت سنی

دومینو هیچگونه محدودیت سنی ندارد. همچنین قابلیت سرگرم کنندگی آن به اندازه ای است که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان را در هر جمعی مجذوب خود می کند درست مانند بازی های جذاب دیگری مانند بازی جنگا.
بازی دومینو حتی می تواند به عنوان یک استراحت سرگرم کننده بین جلسات مطالعه مورد استفاده قرار گیرد. چرا که این بازی به تفکر زیاد نیاز دارد و همین امر موجب کاهش استرس در کودکان و استراحت دادن به مغز آنها می شود.
یکی از دغدغه هایی که پدران و مادران معمولا درگیر آن هستند و با آن سر و کله می زنند، پیدا کردن یک بازی مناسب است که برادر و خواهر بزرگ تر و کوچک تر و یا خود والدین نیز بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و یک ارتباط واقعی میان کودک و هم بازی او ایجاد شود. دومینو می تواند این امکان را در اختیار والدین و خواهران و برادران کودکی که بازی دومینو را برای او خریداری کرده اید ایجاد کند و همه ی شرکت کنندگان به نسبت توانایی ها و علایقشان از بازی با آن لذت خواهند برد. بسیاری از بازی های فکری نیز می توانند چنین ویژگی داشته باشند.

تاثیر آن در استحکام روابط و انتقال مفاهیم

بازی دومینو به صورت دو نفره و حتی تیمی بازی می‌شود. این فرصت مناسبی است که والدین و خانواده ها با همبازی شدن با کودک خود پیوند میان خویشتن با کودکان و حتی پیوند کودک با سایر اعضای خانواده را افزایش دهند. به علاوه این امر به بزرگترها این امکان را می دهد که الگوهای صحیح رفتاری را با کمک بازی به کودکان آموزش دهند.
جالب است بدانید که روانشناسان معتقدند هر مفهومی که کودک در اثنای بازی می آموزد برای او پایدارتر و فراموش نشدنی تر خواهد بود. به عبارتی برای او نهادینه خواهد شد.

خرید اینترنتی دومینو

تقویت قوه ی تفکر و افزایش هوش با دومینو

یکی از حائز اهمیت ترین فواید بازی دومینو برای کودکان تقویت قوه ی تفکر آن ها است.
کودکان برای اینکه بتوانند در این بازی به موفقیت برسند، برای مورد استفاده قرار دادن هر کدام از قطعه های خود نیازمند تفکر مداوم هستند. آنها بر اثر انجام دادن مداوم بازی به این نتیجه میرسند که هر چه در استفاده از قطعه های خود با تفکر عمل کنند. همچنین هرچه دقت بیشتری داشته باشند بهتر و زودتر به موفقیت خواهند رسید.
شاید به همین خاطر است که برخی معتقدند برای پیروزی در این بازی تاکتیک و استراتژی مهندسی شده نیاز است مانند بازی مونوپولی.
لازم است بدانید که تمرین مداوم این بازی موجب تقویت تفکر استدلالی افراد به ویژه کودکان و نوجوانان می شود.

توسعه مهارت تفکر خلاق در کودکان

بدون شک با انجام بازی دومینو سود فراوانی عاید کودکان شما می شود. چرا که ساختار بازی های این چنینی به گونه ای است که چالش هایی را پیش روی کودک قرار می دهد.
کودکان هم برای پشت سر گذاشتن این چالش ها نیازمند به تفکر خلاق، استدلالی و تفکر خارج از چارچوب هستند. همین امر به آنها می آموزد که برای پشت سر گذاشتن چالش ها باید از قوه ی تفکر خود استفاده کنند.
روانشناسان معتقدند بازی هایی که مدام کودک را به چالش می کشاند و کودک مجبور به پشت سر گذاشتن آنها است کودکان را آماده می کند که در بزرگسالی راحت تر مشکلات زندگی را پشت سر بگذارند و همواره توانایی یافتن راه حل های خلاقانه را داشته باشند.

پرورش مهارت برنامه ریزی

دومینو بازی است که برای پیروزی به استراتژی و برنامه ریزی بالایی نیاز دارد.
نحوه عملکرد بازی، به گونه ای است که بازیکن برای استفاده ی مناسب از قطعه های خود مجبور است قطعه های حریف را حدس بزند. همچنین بر اساس آنها برای استفاده از قطعه های خود برنامه ریزی کند. به علاوه کودک یاد میگیرد تصمیمات حریف خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و براساس آنها بهترین گزینه را جهت ادامه بازی انتخاب کند. این نوع مهارت می تواند به کودک در درسهایی که نیازمند استدلال منطقی است کمک شایان کند.
مهارت برنامه ریزی، مهارتی است که به سادگی به دست نمی آید و این که شما کودک را در چه موقعیت هایی قرار دهید که او بتواند یادگیری این توانایی و مهارت را تمرین کند، از وظایف یک پدر و مادر دغدغه مند است. چه راهی بهتر از کسب تجربه و آزمون و خطا در بستری امن و آرام؟ آیا شرایط ایده آل، شرایطی نیست که کودک در فضایی مفرح قلمروهای تجربی و مهارتی خود را گسترش دهد و در کسب آنان شاداب و سرحال باشد؟ بازی ها بهترین راه تقویت این مهارت ها هستند و دومینو یکی از این ابزار است. بازی های فکری دیگری هم وجود دارند که استراتژی کودکان را تقویت می کنند و به آنان نحوه ی تفکر و ارزش تلاش برای به دست آوردن نتیجه ی مورد قبول را آموزش می دهند، یکی از این بازی ها مونوپولی است. اتللو نیز در تقویت این مهارت بی تاثیر نیست.

بهبود حافظه ی تصویری کودک

مطالعاتی انجام شده است که نشان می دهد بازی دومینو به کودکان کمک می کند تا توانایی های بصری خود را بهبود بخشند. همچنین به صورت ناخودآگاه شرایط تقویت و توسعه ی حافظه ی تصویری خود را فراهم کنند.
زمانی که کودک برای انجام بازی مجبور است تصویر قطعات دومینوی خود و حریف را به خاطر بسپارد. یاد می گیرد که چگونه در آینده از حافظه ی تصویری خود استفاده کند. همین امر به او در انجام برخی دروس نظری مدرسه کمک بسیار می کند.

توسعه ی مهارت اجتماعی کودک با دومینو

مهارت های اجتماعی شامل فاکتورهای مختلف مثل: ارتباط برقرار کردن، درک متقابل، مدیریت موقعیت های مختلف و غیره می شود. افرادی که از مهارت اجتماعی مناسب برخوردار هستند بهتر و راحت تر می توانند در جامعه به زندگی، کار و فعالیت بپردازند.
به عقیده ی بسیاری از روانشناسان بهترین زمان برای یادگیری مهارت های اجتماعی سنین کودکی است. کودکان مهارت های اجتماعی مختلف را از طریق بازی کردن می آموزند. آنها در اثنای بازی های گروهی و دو نفره می‌ آموزند که به حقوق دیگران احترام بگذارند. همچنین پایبند قوانین باشند.
از آنجا که بازی دومینو نیز قابلیت استفاده به صورت گروهی و دونفره را دارد. می تواند در توسعه ی مهارت اجتماعی کودکان موثر باشند.

توسعه مهارت های کلامی کودک

انجام بازی دومینو فرصتی عالی برای شکوفایی اعتماد به نفس و مهارت های کودک است. برخلاف برخی دیگر از بازی ها، که فقط موجب سرگرمی می شوند. بازی دومینو محیطی را ایجاد می کند که بازیکنان ترغیب می شوند با یکدیگر صحبت کنند. بنابراین مهارت کلامی آنها افزایش می یابد. همچنین موجب می شود که آنها در آینده تواناییی بیشتری برای برقرار ارتباط با دیگران را داشته باشند.
یکی دیگر از راه های بهبود زبان و انتقال مفاهیم برای کودکان بازی با اکشن فیگورها می باشد. سر و کار داشتن با این فیگورها، بالاخص فیگورهای شخصیت و قهرمانان می تواند در تقویت جمله سازی و انتقال مفاهیم تاثیر بسزایی داشته باشد. یکی از مهم ترین مواردی که با این گونه بازی ها رخ می دهد، تقویت توانایی تکلم است که مهم ترین مسئله در انتقال مفهوم و بیان احساسات و عواطف برای کودک است. بازی هایی مثل دومینو، اکشن فیگورها، جنگا و … می توانند در رشد بخش های مختلف ارتباطی کودکان تاثیرات مهمی بگذارند. ارتباط کلامی برقرار کردن فرصتی است تا دایره ی لغات و دستور زبان کودکان تقویت شود و البته که با هم بازی های خود رابطه ی عاطفی عمیق تری برقرار کند و بر اعتماد به نفس خود بیفزاید.

کاهش استرس در کودکان با دومینو

بازی دومینو موجب درگیری ذهنی و فکری زیادی برای بازیکنان خود می شود. کودکان به هنگام بازی برای به موفقیت رسیدن، نیازمند تفکر مداوم و بی وقفه هستند. این درگیری ذهنی سرگرم کننده موجب می شود کودکان مدت ها به فکر بپردازند. این تفکر مداوم شرایط کاهش استرس در کودکان را فراهم می کند.
برنده شدن و باختن در بازی مفاهیم جالبی هستند که در کودک آن ها را در بازی های رقابتی فرا می گیرد. این مفاهیم ارزشمند هستند و مفهوم تلاش کردن، هم دردی و لذت برنده شدن را به آنان می چشانند. اما همیشه ضرورتی ندارد که بازی با بردن و باختن همراه باشد. گاهی نتیجه به اندازه ی مسیری که کودک در یادگیری، لذت بردن، ساختن و فروریختن می آموزد اهمیتی ندارد. دومینو یکی از بازی هایی است که با ساختن و ریختن مداوم همراه است و چیزی به نام بردن و باختن در بازی معنی ندارد.
با هر بار ساختن و ریختن بلوک های قرار گرفته در صف انرژی کودک تخلیه شده و از استرس او کاسته می شود.
هم چنین آنان صبر کردن را می آموزند. صفاتی همچون صبور بودن به سادگی برای کودکی که تحمل پایینی دارد و در عصری زندگی می کند که زندگی ها درگیر شتاب هستند، اصلا کار ساده ای نیست و نیازمند وقت گذاشتن و برنامه ریزی است. بازی های ارزشمندی چون دومینو، بوردگیم هایی که بازیکنان باید صبر کنند تا نوبتشان بشود و جنگا از این بازی ها هستند و می توانند ابزاری مفید برای رشد قلمروهای مختلف شناختی و رفتاری کودکان باشند.

تقویت قدرت تمرکز کودکان

یکی از خاصیت های انواع بازی دومینو تقویت قوه ی تمرکز بازیکنان است. آنها برای انجام بازی و ادامه ی آن مجبور هستند توجه و اراده خود را روی بازی همسو کنند. همچنین افکار، ایده های نامربوط، عوامل محیطی منحرف کننده را نادیده بگیرند.همین امر به آنها کمک می کند تا عمل مهم تمرکز کردن را بیاموزند. یادگیری و افزایش تمرکز کودکان موجب می شود که آن را در کلیه ی مراحل مهم زندگی به کار ببرند. همچنین موجب می شود تمرکز کافی را برای یادگیری برخی از دروس همچون ریاضی، فیزیک و غیره را داشته باشند.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

بازی برای کودکان در خانه

17 بازی برای کودکان در خانه

17 بازی برای کودکان در خانه با توجه به محدودیت هایی که زندگی در آپارتمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.