تیروئید در دوران بارداری

علائم اختلالات و مشکلات تیروئید در دوران شیردهی

تیروئید در دوران شیردهی، چه علائمی دارد؟

تیروئید در دوران شیردهی، ممکن است در برخی از مادران دچار مشکلاتی شود. تیروئید، یکی از مهم ترین غده های بدن است که در سوخت و ساز بدن و تنظیم آن نقش دارد. برخی از زنان پس از زایمان، دچار بیماری تیروئیدیت می شوند. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا درباره این بیماری، اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم.

مشکل تیروئید در دوران شیردهی

غده تیروئید، یکی از مهم ترین غده های بدن است و وظیفه تولید چندین هورمون را بر عهده دارد. بیماری های مختلفی وجود دارند که غده تیروئید را مورد هدف قرار می دهند. یکی از این بیماری ها، تیروئیدیت پس از زایمان است. این بیماری، همانطور که از نامش پیدا است، پس از گذشت مدتی از زایمان زنان ایجاد می شود و باعث التهاب غده ی تیروئید می شود.

تیروئیدیت پس از زایمان، معمولا پس از گذشت یک سال از زایمان نوزاد در مادر ایجاد می شود. این التهاب، می تواند در مدت زمان طولانی باقی بماند و به این سادگی ها از بین نمی رود. در برخی از موارد ابتلا به بیماری تیروئیدیت، مشاهده شده است که التهاب ناشی از بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، پس از گذشت چندین هفته از بین رفته است. البته این آمار، نشان دهنده ی سریع ترین حالت از بین رفتن التهاب غده تیروئید هستند.

بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، می تواند تا چندین ماه باعث التهاب غده تیروئید شود. اختلال در فعالیت غده تیروئید، می تواند باعث تغییر در رفتار فرد بیمار شود. برای مثال، بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، با ایجاد اختلال در فرایند ترشح هورمون های تیروئیدی، می تواند باعث افزایش استرس مادر و یا مشکلات روانی دیگر شود. از این رو، بسیاری از افراد این بیماری را با اختلالات اخلاقی عادی اشتباه می گیرند. در نتیجه، تشخیص مشکل تیروئید در دوران شیردهی می تواند بسیار سخت باشد.

آیا تیروئیدت پس از زایمان خطرناک است؟

این بیماری، یکی از بیماری هایی است که می تواند مدت زمان طولانی غده تیروئید را  درگیر کند. البته همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، ممکن است که این بیماری زود تر از چیزی که انتظار می رود، از بین برود. در اکثر موارد، بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، دوازده تا حدود هجده ماه زنانی که به فرزندان خود شیر می دهند را درگیر می کند.

بیماری های مربوط به غده ی تیروئید در بیشتر موارد خطرناک نیستند. بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، خطر خاصی ایجاد نخواهد کرد. اما ممکن است که برخی از زنان، دچار عوارضی شوند که تا آخر عمر همراه آنها باشد. در نتیجه، زنانی که دچار این عوارض دائمی می شوند، باید دائما به آنها توجه داشته باشند.

نشانه های بیماری تیروئید در دوران شیردهی (تیروئیدیت پس از زایمان)

بیماری تیروئیدیت، نشانه های مختلفی دارد. در برخی از موارد، ممکن است که این نشانه ها کمتر دیده شوند. در مواردی هم مشاهده شده است که فرد نشانه های مربوط به این بیماری را به طور کاملا واضح از خود نشان می دهد. به طور کلی، تشخیص این بیماری در زنان سخت است و نمی توان به آسانی، به وجود آن پی برد. در ادامه، برخی از نشانه های بیماری تیروئیدیت پس از زایمان را برای شما شرح می دهیم.

کاهش وزن از علایم تیروئید در دوران شیردهی

یکی از تأثیراتی که بیماری تیروئیدیت بر مادران شیرده می گذارد، کاهش وزن است. هنگامی که هورمون تیروئید دچار اختلال می شود، ممکن است که ترشح هورمون های تیروئیدی افزایش پیدا کند. افزایش هورمون های تیروئیدی، باعث می شود که سوخت و ساز سلول های بدن به صورت غیر طبیعی افزایش پیدا کند.

نتیجه، انرژی بیشتری مصرف خواهد شد. این مصرف انرژی به اندازه ای بالا می رود که باعث مصرف چربی های بدن و در نتیجه لاغری غیر طبیعی می شود.

کاهش سطح انرژی بدن از علایم تیروئید در دوران شیردهی

بیماری تیروئیدیت پس از زایمان، می تواند باعث کم کاری غده تیروئید مادر در دوران شیر دهی شود. هنگامی که غده تیروئید کم کار می شود، هورمون های تیروئیدی کم تری ترشح می شوند. در نتیجه، تک تک سلول های بدن مادر، انرژی کم تری دریافت و مصرف می کنند.

هنگامی که تیروئید کم کار می شود، هورمون های تیروئیدی نیز به مقدار کم ترشح می شوند و انرژی کم تری به سلول های بدن می رسد. این شرایط، باعث ایجاد حالت خستگی و خواب آلودگی می شود.

عدم خواب کافی از علایم تیروئید در دوران شیردهی

یکی از اثرات بیماری تیروئیدیت، کاهش میزان خواب است. هنگامی که غده تیروئید پر کار می شود، باعث افزایش سطح انرژی در سراسر بدن می شود. این افزایش انرژی، در تمام حالت های بدن وجود دارد، حتی هنگام خوابیدن.

در صورتی که سطح انرژی در بدن مادر بالا باشد، او نمی تواند که خواب کامل و راحتی داشته باشد. زیرا بدن انرژی بالایی دارد و نمی تواند با این سطح انرژی به حالت استراحت برود.

تپش قلب از علایم تیروئید در دوران شیردهی

در صورتی که غده تیروئید در اثر زایمان دچار التهاب شود، ممکن است که هورمون های بیشتری ترشح کند. در نتیجه ترشح هورمون تیروئیدی بیشتر، مادران در دوران شیردهی ممکن است دچار تپش قلب شوند. قلب، یکی از اندام های بدن است که هنگام افزایش فعالیت و سوخت و ساز بدن، به فعالیت بیشتر تحریک می شود.

در صورتی که هورمون های تیروئیدی، بیش از حد مورد نیاز ترشح شوند، ممکن است که فعالیت سلول های ماهیچه ای قلب را نیز افزایش دهند و سبب ایجاد تپش قلب شوند. تپش قلب، زمانی احساس می شود که بدن فرد در حالت آرامش باشد، اما قلب او به صورتی بتپد که هنگام ورزش های سنگین می تپد.

افسردگی پس از زایمان

در برخی از موارد ابتلا به مشکلات تیروئیدی در دوران شیردهی، افسردگی پس از زایمان نیز مشاهده شده است. این امر، نشان دهنده ی ارتباط تیروئید با افسردگی پس از زایمان است. در برخی از موارد، افسردگی پس از زایمان، می تواند نشان دهنده ی مشکلات تیروئیدی و بیماری تیروئیدیت پس از زایمان باشد.

سخن پایانی

مشکلات تیروئیدی در دوران شیردهی، معمول هستند. در صورتی که یکی از نشانه های مربوط به مشکلات تیروئیدی و بیماری تیروئیدیت پس از زایمان را داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی

درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی

درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی کودکان و نوزادان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.