درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی

درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی

درمان گرفتگی بینی نوزاد با طب سنتی

کودکان و نوزادان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند بیشتر سرما می خورند و معمولا دچار گرفتگی بینی می شوند اما راه های ساده ای وجود دارد که میتوانید با موادی که در خانه دارید آن را درمان کنید.
بینی گرفته می تواند برای نوزادتان ناخوشایند باشد، و بر تغذیه او تاثیر منفی می گذارد و به این معنی است که خوب نمی خوابد. با اینکه ممکن است نگران کننده باشد، اما سرماخوردگی معمولی در کودکان خردسال شایع اس چون سیستم ایمنی آن ها هنوز در حال رشد است.

۱٫ درمان گرفتگی بینی نوزاد با آب نمک:

اگر کودک شما زیر شش ماه سن دارد، سعی کنید چند قطره آب نمک را در هر سوراخ بینی او بریزید سپس می توانید از یک سرنگ برای پاک کردن خلط استفاده کنید.این درمان خانگی ساده با رقیق شدن خلط عمل می کند که به کودک شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد و برای نوزادان در تمام سنین مناسب است.

۲٫ برداشتن خلط و مخاط سفت برای درمان گرفتگی بینی نوزاد:

ممکن است متوجه شوید که بینی او پوسته پوسته و یا چسبناک به نظر می رسد، می توانید به تمیز کردن آن کمک کنید تا از گرفتگی بینی جلوگیری کند. شما می توانید آن را با پنبه و آب گرم تمیز کنید.

۳٫شیر مادر موثر در درمان گرفتگی بینی نوزاد:

یک قطره یا دو قطره در بینی می تواند به رفع گرفتگی کمک کند و سپس اجازه دهید آن را بالا بکشد؛ وقتی که سرش را بلند می کند، بیرون می ریزد، پس می توانید با بالا نگه داشتن سر کودک کار درست را انجام دهید.

۴٫درمان گرفتگی بینی نوزاد با بخور سرد:

دستگاه بخور را با آب پر کنید و در حالی که او خوابیده است، آن را در اتاقش قرار دهید.

۵٫درمان گرفتگی بینی کودکان با چای بابونه:

این یکی دیگر از راهکارها برای کودکان بزرگ تر است ،برخلاف بزرگ ترها، اگر کودک زیر یک سال سن دارد عسل برایش اضافه نکنید؛ این می تواند حاوی هاگ بتولیسم باشد که تنها می تواند با معده افراد بالغ نابود شود.

۶٫اتاق بخار به درمان گرفتگی بینی نوزاد کمک می کند

حمامتان را از بخار پر کنید و برای مدت ۲۰ دقیقه او را روی زانوی خود بنشایند و یا به مدت ۲۰ دقیقه در آنجا بمانید.رطوبت هر گونه انسداد خشک در بینی را بهبود می دهد و کمک به تخلیه آن می کند.

۷٫آب میوه گرم مفید برای درمان گرفتگی بینی نوزاد:

به نوزادان ۶ ماه به بالا، کمی آب سیب گرم شیرین نشده یا آب بدهید (آزمایش بر روی مچ دست تان انجام دهید برای اینکه مطمئن شوید زیاد داغ نیست). درست همانند محصولات OTC، آن ها مخاط را نرم می کنند که به پشت گلوی نوزاد می رسد.

۸٫یک گزینه مشابه که والدین به آن اعتقاد دارند:

وسیله مکش بینی است که بینی کودک را از طریق لوله متصل به دهان باز می کند؛ والدین یک انتهای لوله را در سوراخ بینی و انتهای دیگر در دهان خود قرار می دهند تا خلط را مکش کنند.

۹٫اسپری بینی فقط با تجویز پزشک برای رفع گرفتگی بینی نوزاد:

به جای شل کردن خلط، اسپری به طور فیزیکی آن را از بین می برد (به همین دلیل به استفاده از نمک یا شیر پستان در ابتدا کمک می کند تا خلط خشک را شل تر کند). شما احتمالا دستگاه مکش بینی نوزاد را دارید.اگر از یکی استفاده کنید، هر ماه تعویضش کنید، زیرا تمیز کردن داخلی غیر ممکن است.

۱۰٫سوزن پلاستیکی بینی راهی برای درمان گرفتگی بینی نوزاد:

این یک دستگاه تک عنصری است که شما می توانید در هر داروخانه ای خریداری کنید ؛ این دستگاه یک وسیله گرد پلاستیکی دارد که با یک لوله مثل سرنگ که می تواند به آرامی به بینی کودک شما وارد شود، منتهی می شود. دکمه ای را فشار می دهید تا تمام هوای بیرون را بیرون آورد و خلا شود. بعد لوله را داخل سوراخ بینی بچه قرار دهید.

باز کنید و اجازه دهید که هوا به درون حباب وارد شود، کمی خلط به آن وارد می شود. هم چنین می توانید یک قطره آب نمک را در بینی، چند دقیقه قبل از شروع کار بریزید تا خلط درون را شل کنید. از این دستگاه بیش از دو بار در هر سوراخ بینی استفاده نکنید، ممکن است باعث التهاب حفره بینی شده و منجر به ناراحتی بیشتر شود.

۱۱٫هواکش بینی برای درمان گرفتگی بینی نوزاد:

آخرین دستگاه تنفسی روی همان اصل مکش کار می کند، با این حال، آن ها طراحی متفاوتی دارند ، دستگاه شامل یک حباب با سرنگ بینی است، اما یک لوله متصل به حباب دارد که برای بیرون ریزی خلط استفاده می شود.

زمانی که در سوراخ بینی نوزادتان قرار داده می شود، می توانید به آرامی پمپ کنید تا مخاط را بیرون بکشید، و به حباب برود.یک فیلتر نصب شده در داخل حباب برای جلوگیری از آلودگی وجود دارد. زمانی که این کار انجام شد و نوزادتان بهتر نفس کشید، می توان دستگاه را جدا و تمیز کرد.

چندین نکته مفید

سرماخوردگی اشتها را کاهش می دهد و حالت های طولانی عصبانیت و گریه را القا می کند و منجر به آب زدایی می شود.
والدین باید مطمئن شوند که کودک مقدار لازم مایعات را به شکل آب و آب میوه دریافت میکند.
کودک شما ممکن است دچار وحشت شود چون در چنین شرایطی نفس کشیدن دشوار است، نوازش لطیف و ظریف به او کمک می کند که آرام شود.
زمانی که با آبریزش بینی در حال کش مکش است همیشه کودک خود را با پتوی گرم بپوشانید.
گرفتگی بینی در کودکان می تواند به خاطر دلایل زیادی مثل سرماخوردگی یا حتی آلرژی رخ دهد.
یک فرد بالغ ممکن است از ۲-۵ مورد سرماخوردگی در یک سال رنج ببرد، با این حال، این ممکن است به طور متوسط ۷ مورد در هر سال برای نوزادان باشد.
اگر نوزادتان از آبریزش بینی و سرماخوردگی رنج می برد، ممکن است بخواهید به دنبال نشانه هایی باشید که به توجه پزشکی فوری نیاز دارند.
اگر تب او بیش از ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸٫۹ درجه سانتی گراد) باشد، چشمان قرمز داشته باشد، بیش از یک هفته سرفه کند، یا خون در خلط او وجود داشته باشد، فوری به پزشک مراجعه کنید.
دستگاه بخور نیز به آسانی در بازار موجود هستند که می تواند برای افزایش رطوبت در اتاق بچه ها مورد استفاده قرار گیرند و مجاری بینی را نرم نگه دارد.
باید مراقب باشید که دستگاه را از بچه دور نگه دارید تا از رطوبت اضافی جلوگیری کند.
راه حل های ذکر شده در بالا برای کودکان در همه سنین قابل استفاده هستند. برخورد با گرفتگی بینی کودک می تواند یک کار جدی برای شما و کودکتان باشد، با این حال، راه حل های مختلفی وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ممکن است.
این درمان های خانگی و در برخی موادر طب سنتی این بخش از نمناک را به عنوان یک درمان سریع امتحان کنید، اما اگر احساس می کنید که دلیلی برای نگرانی وجود دارد، هرگز از بازدید با پزشک خود تردید نکنید.

برخی از گام های دیگر را برای کمک به تمیز کردن بینی کودک خود دنبال کنید:

یک بالش زیر تشکش قرار دهید تا یک زاویه از سر کودک تا پایش ایجاد شود و سرش بالاتر از پاهایش قرار گیرد این کار ممکن است به تخلیه خلط از سینوس ها کمک کند. اگر فررزند شما هنوز نوزاد است، این کار را نکنید.

شما باید بالش ها و چیزهای دیگر را از منطقه خواب او دور نگاه دارید تا خطر SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) را کاهش دهید ؛ اغلب متخصصین اطفال توصیه می کنند که این کار را تا زمانی که کودک ۲ ساله نشده، انجام ندهید.

فرزندتان را تشویق کنید که آب بیشتری بنوشد ؛ مایعات مخاط را رقیق و نرم می کند، اما آن ها را مجبور نکنید که اینکار را انجام دهند. حتی اگر کودکتان چند جرعه آب بیشتر در طول روز بنوشد، این کار کمک خواهد کرد ؛ اگر کوچولوی شما به اندازه کافی بزرگ است به او یاد بدهید که دماغش را بگیرد.

برای نشان دادن این که چطور نفس خود را از بینی خود بیرون بکشد ؛ یک دستمال را در سوراخ های بینی او قرار دهید تا کودک بتواند که هوا را به هنگام بازدم خارج کند.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

تاثیر سن پدر در سلامت تولد کودک

تاثیر سن پدر بر سلامت تولد کودک

تاثیر سن پدر بر سلامت تولد کودک همه می دانیم که سن ازدواج و باروری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.