با بی ادبی در نوجوانان چگونه برخورد کنیم

با بی ادبی در نوجوانان چگونه برخورد کنیم؟

با بی ادبی در نوجوانان چگونه برخورد کنیم؟

هنگامی که بچه ها وارد دوره ی نوجوانی میشوند، به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی، ممکن است رفتار های بی ادبانه و توهین آمیزی داشته باشند که این موضوع باعث ناراحتی و خشم خانواده ها میشود.
برخی از نوجوانان نسبت به والدین خود و همسالان سرکش هستند و رفتار های بی ادبانه ای از خود نشان میدهند. رفتار های برخی از نوجوانان به گونه ایست که خانواده ها نمیتوانند آنان را کنترل کنند. نوجوانانی که از والدین خود اطاعت نمیکنند و از الفاظ زشت و رکیکی استفاده میکنند، والدین باید آنان را نزد مشاور و یا روانشناس ببرند تا با کمک و راهنمایی آنان بتوانند رفتار نوجوان را کنترل کنند.

علت بی ادبی نوجوانان ممکن است فشار روحی و تحصیلی ، دوران بلوغ و یا دوستان ناباب باشد. نوجوانان همچنین به دلیل اینکه باید مسیر زندگی خود را در این دوران پیدا کنند و دیگر مشکلاتی که در این دوره نوجوان با آن دست و پنجه نرم کند میتواند از عوامل بروز رفتارهای مخرب نوجوان باشد.

سرکشی ها و رفتار های بی ادبانه در همه ی نوجوانان دیده نمی شود. بسیاری از نوجوانان در این دوران به جای پرخاشگری و سرکشی ترجیح میدهند گوشه گیری کنند و مشکلات و ناراحتی های خود را بروز ندهند. چنین افرادی دچار افسردگی میشوند و حتما باید از مشاور و یا روانشناس کمک بگیرند.

در برخی نوجوانان رفتار های مخرب و غلطشان تا پایان این دوره تمام میشود، اما برخی دیگر، تا دوران جوانی ادامه پیدا میکند. قطعا در افرادی که دوران نوجوانی سختی داشته اند. ادامه زندگی و حتی تشکیل خانواده و برقراری ارتباط با اجتماع نیز برای آن ها سخت خواهد بود و نیاز به روانشناس و یا مشاور خانواده در این افراد حس می شود. به همین دلیل به خانواده ها توصیه می شود که علت سرکشی و بی ادبی نوجوانان را بشناسند.

تمامی رفتار های غلط و بی ادبانه ی نوجوانان دلیل دارد که ما در بخش قبلی به طور مختصر درباره ی این موضوع صحبت کردیم. اما اکنون میخواهیم درباره مهم ترین علت بروز رفتار های مخرب در نوجوانان را بیان کنیم.

علت بی ادبی نوجوانان

علل بیولوژیکی و بی ادبی نوجوان

مطالعات نشان می دهد که افزایش تستوسترون (هورمون پرخاشگری) باعث عصبانیت در نوجوانان می شود. کاهش قند خون یکی دیگر از دلایل بیولوژیکی پرخاشگری است.

دلایل روانشناختی و بی ادبی نوجوان

دلایلی مانند افسردگی و احساس گناه از رایج ترین تغییرات خلقی در نوجوانان است. نوجوانان در اثر این مشکلات پرخاشگر می شوند. الگوهای شخصیتی نیز در ایجاد خشم و پرخاشگری موثر است.

دلایل اجتماعی و بی ادبی نوجوان

بسیاری از دلایل پرخاشگری در نوجوانان را می توان به چالش های زیست محیطی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی آنها در این دوره نسبت داد. اینها شامل تأثیر خانواده ، فقر و تحصیلات و تربیت در محیط خانواده است.

استقلال عاطفی و بی ادبی نوجوان

یکی از احساساتی که با بزرگ شدن در نوجوانان ریشه می دواند، کشف هویت فردی است.

در واقع نوجوان به دنبال یافتن تعریفی واحد برای شخصیت خود است.

او تمام تلاش خود را به کار می بندد تا این تعریف را به تنهایی و بدون در نظر گرفتن والدین خود، بدست آورد.

در دوران نوجوانی، فرد آماده می شود تا خود را خارج از چارچوب های خانواده تعریف کند. این بدان معناست که نوجوان به دنبال ارزش ها و محدوده ای است که خود برای زندگی اش تعیین کرده باشد. به همین دلیل نوجوان به لحاظ احساسی خود را از خانواده رها شده می داند. در برخورد با نوجوان بی ادب در می یابیم؛ نوجوان به دنبال شکستن قوانین و قواعد موجود است.

تا از این طریق چارچوب منحصر به فردی را برای خود ایجاد کند. زمانی که فرد به سن نوجوانی می رسد، نقاط ضعف و قوت والدین را به وضوح مشاهده کند.

همین موضوع سبب می شود، والدین دیگر آن قدرت های برتر دوران کودکی زندگی نوجوان، نباشند.

تغییر روابط و بی ادبی نوجوان

بزرگ شدن کودک و ورود به عرصه نوجوانی تغییرات متعددی را در کانون خانواده به وجود می آورد.

نوجوان گستاخ امروز، همان کودک شیرین زبان دیروز است. والدین تصور می کنند، کودکی که تا دیروز برای انجام تمام امور خود به آنها وابسته بوده است، دیگر نیازی به آنها ندارد.

همین تفکر، موجب تغییر تفکر والدین نیز می شود. نوجوانان در این مرحله والدین را در مقام یک بزرگسال مورد قضاوت قرار می دهند، چرا که خود را فردی بالغ و بی نیاز از والدین به حساب می آوردند.

به همین دلیل، رفتار هایی که از جایگاه قدرت و از زبان مادرانه یا پدرانه نمود پیدا می کند، چندان برای نوجوانان شفاف و قابل درک نیست.

نحوه برخورد با نوجوان بی ادب

۱- حفظ آرامش

اولین اقدامی که باید در نحوه برخورد با نوجوان در پیش بگیرید، حفظ آرامش خود میباشد .در دومین اقدام سعی کنید با نوجوان خود به طور آرامش صحبت کنید. رفتارهای ناپسند از خودتان نشان ندهید و با خونسردی کامل با او به گفت و گو بپردازید. خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید و اجازه بروز این رفتارها را به خودتان ندهید.

۲- حفظ تمرکز

ممکن است هنگامی که با فرزند خود صحبت می کنید، رفتار هایی مانند غر زدن، عصبانی شدن و قهر کردن را بروز بدهد. شما نباید واکنش ناپسندی نسبت به رفتار او نشان بدهید، چرا که منجر به بروز دادن رفتار های مخرب تر و خطرناک تر می شود. به رفتار او توجه نکنید و صحبت های خود را با ملایمت ادامه دهید و به اتمام برسانید. نحوه ی برخورد شما به این شیوه به او می آموزد که رفتار او راهکار مناسبی برای استقلال طلبی و تعیین هویت فردی نیست.

۳- به طور مختصر و مفید صحبت کنید

نوجوانان از نصیحت و سخنان طولانی مدت بدشان می آید و به همین خاطر شما نباید ساعت ها به نصیحت کردن و داستان سرایی بپردازید. سعی کنید به طور مختصر و مفید با گفتن چند جمله ی کوتاه و تاثیر گذار حرف های خودتان را بزنید و بحث را خاتمه دهید.

شما میتوانید از عبارت هایی مانند: از طرز حرف زدنت اصلا خوشم نمی آید و یا نحوه ی برخوردت با من اصلا درست نیست، استفاده کنید.

۴- بحث را به اتمام برسانید

نوجوان خود باید بداند که در هنگام برقراری ارتباط با شما، بی ادبی و گستاخی نکند. در صورت چنین رفتاری از سوی نوجوان شما یا همسرتان باید با گفتن چنین جملاتی بحث را تمام کنید: این طرز برخورد اصلا برای من قابل قبول نمی باشد. هر زمان که تصمیم گرفتی در هنگام حرف زدن با من از الفاظ درست و مناسبی استفاده کنی، آن هنگام ادامه صحبت هایت را میشنوم.

برخورد اشتباه با نوجوان بی ادب

اگر با نوجوان بی ادب، برخورد اشتباهی کنیم باعث بدتر شدن و بی ادب تر شدن نوجوان می شود. چند نمونه از برخورد اشتباه با نوجوان بی ادب شامل موارد زیر میباشد:

۱- به هیچ عنوان فرزندانتان را باهم مقایسه نکنید. مقایسه کردن باعث میشود تا نوجوان سرکش شود و همچنین رقابت ناسالمی با دیگران داشته باشد. شما نباید از جملاتی مثل، چرا مانند پسر همسایه نیستی، چرا مانند برادرت نیستی. با گفتن چنین جملاتی، نوجوان سرخورده میشود.

۲- شما نباید نسبت به خواسته های مادی نوجوان بیش از حد اهمیت بدهید و هر چه را که بخواهد برایش فراهم کنید. با این کار شما فرزندی لوس و سرکش بار خواهید آورد. شما باید به او یاد دهید که خودش برای به دست آوردن چیز هایی که میخواهد باید تلاش کند و روی پای خودش بایستد.

برخورد صحیح با نوجوان بی ادب

۱- والدین باید بدانند که نوجوانشان وارد مرحله سختی شده است و در این دوره بلوغ شکل میگیرد. بنابر این باید نوجوان خود را درک کنند. در این مرحله هویت نوجوانان شکل میگیرد و اگر نوجوان توسط والدین خود تحقیر و یا سرزنش شود، باعث میشود تا نوجوان از والدین خود دور شود.

۲- بهترین برخورد با نوجوان بی ادب این است که باید حس دوستی و صمیمیت را در او ایجاد کرد. سعی کنید با نوجوان خود دوست باشید تا نوجوان کمبود محبت نداشته باشد و همچنین باعث شود تا نوجوان از شما الگو برداری کند.

۳- به نوجوان اجازه دهید تا جبران کند.

چه زمانی باید از مشاور کمک بگیریم؟

هنگامی که شما با استفاده از تمامی راهکار های موجود،نتوانستید برخورد گستاخانه و بی ادبانه ی فرزند خود را کنترل کنید، باید از یک روانشناس و یا مشاور کمک بگیرید.

یک مشاور تمام رفتار و روحیات نوجوان لجباز را به خوبی میشناسد و درک میکند و راهنمایی او میتواند گره گشای این موضوع مهم باشد.

شما میتوانید قبل از مراجعه به روانشناس، این موضوع را ابتدا در خانوده مطرح کنید و روش هایی را برای بهبود شرایط فرزند خود انتخاب کنید و یا میتوانید از دیگر والدینی که تجربه ای مشابه با تجربه شما دارند کمک بگیرید.

 

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

تاثیر سبک دلبستگی بر ایمان کودکان

نظریه دلبستگی به عنوان یکی از گسترده ترین و جدیدترین نظریه های روان شناسی، ابعاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.