بازی های مناسب برای چهارشنبه سوری

بازی های مناسب برای چهارشنبه سوری

بازی های مناسب برای چهارشنبه سوری

واقعیت این است که اصل جشن چهارشنبه سوری نه تنها بی خطر است، بلکه باعث شادی و مسرت و همچنین کمک به نیازمندان هم بوده است. بنابراین امسال به جای ترقه انداختن و ایجاد خطر و مزاحمت و سلب آسایش از دیگران، می‌توانیم کارهای دیگری را جایگزین آن کنیم.

چهارشنبه سوری این امکان را به شما می‌دهد که با اجرای رسوم قدیمی، آنها را احیا کرده و به ماندگاری فرهنگ‌های ملی‌مان کمک کنید. همچنین می‌توانید فعالیت‌های جدیدی انجام دهید تا درکنار لذت بردن از این جشن، بازی ها و مراسم بی خطر جدید، به عنوان رسوم چهارشنبه سوری در ذهن کودکان و افراد کم سن و سال تر اطرافتان نقش ببندد.

بازی های چهارشنبه سوری

هوا کردن بالون: اخیرا در بازار بالون‌هایی آمده که می‌توانیم آن‌ها را به مناسبت چهارشنبه سوری بخریم و هوا کنیم. به دلیل جدید بودنش جذابیت خاصی دارد و مهم‌تر اینکه کم خطر است. می‌توانیم به جای ترقه و فشفشه‌ها از این بالون ها استفاده کنیم و به این وسیله بچه‌ها را از ترقه بازی منصرف کنیم.

پانتومیم بازی

پانتومیم بازی یکی از بازی‌های هیجانی و در عین حال خنده دار است. کافی‌ست یکبار امتحانش کنید. حتی برای درمان خجالتی بودن کودکان هم از این بازی استفاده می‌شود. چرا که همهٔ افراد در این بازی درگیر می‌شوند. خوبی این بازی این است که همه‌ٔ سنین می‌توانند در آن شرکت کنند.

حدس بزن

از پیر تا جوان، کوچک و بزرگ دور هم جمع شوید. یک تکه کاغذ و خودکار هم داشته باشید. یک نفر را انتخاب کنیدو بقیه با همفکری هم به این نتیجه برسند که دغدغه یا چیزی که به شخصیت فرد مقابل می‌خورد چیست.

حتی می‌توانید چیزی بی ربط را انتخاب کنید. اسم آن را روی تکه‌ای از کاغذ بنویسید و به پیشانی طرف مقابل بچسبانید. چیزی حدود ۲۰ بار فرد مقابل حق دارد، حدس بزند که روی کاغذ مربوطه چه چیزی نوشته شده است. این بازی هم مثل پانتومیم مناسب همه سنین است و می‌تواند همه‌ٔ اعضای خانواده را دور هم جمع کند.

یک گل دو گل

نام دیگر آن یک قل دو قل است، بیشتر مخصوص به بچه‌های دهه‌ٔ شصت بوده و چقدر خوب است به بهانه‌ٔ این مناسبت‌هایی که دور هم جمع می‌شویم بازی‌های قدیمی و سنتی را به بچه‌های الان آموزش دهیم.

این بازی به پنج سنگ کوچک گرد نیاز دارد. بازی به این صورت است که نخست با جفت و تک آمدن، یکی از بازیکنان سنگ‌ها را در مشت می‌گیرد تا دیگری بگوید زوج است یا فرد و این گونه شروع کننده بازی مشخص می‌شود. هر کدام مرتکب اشتباه شوند می‌سوزند، دیگری بازی را شروع می‌کند و هر یک در نوبت خود از هر مقطع که مانده باشد، بازی را پی می‌گیرد.

این بازی ۹ مرحله دارد و بازیکن با اجرای موفق هر مرحله، یک امتیاز کسب می‌کند و به مرحله دیگر می‌رود.

بازی هپ

در بازی هُپ افراد به شکل دایره وار می نشینند.نفر اول باید از عدد یک شروع کند، یعنی او باید شماره یک بگوید، بعد به ترتیب، نفر دوم عدد دو، نفر سوم عدد سه و نفر چهارم عدد چهار را باید بگوید. در این جا نفر پنجم باید بسیار حواسش جمع باشد و به جای عدد ۵ کلمه «هپ» را بگوید. به همین روش نفرات شش، هفت و … باید اعداد مربوط به خود را بگویند. وقتی عدد ۱۰ می رسد باز باید کلمه «هپ» گفته شود. به همین ترتیب به جای مضارب عدد ۵ باید کلمه «هپ» را بگویند.

این عدد شماری به شکل دوره‌ای ادامه پیدا می‌کند. کسانی که به اشتباه به جای کلمه «هپ» عدد بگویند یا کلمه «هپ» را به جای عددی غیر از مضارب ۵ بگویند، می‌سوزند و از بازی خارج می‌شوند. بازی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تنها یک نفر باقی بماند. آخرین نفر باقی مانده در دایره بازی به عنوان برنده شناخته می‌شود.

حتی می‌شود به جای مضرب ۵ از مضرب‌های دیگری استفاده کرد و کلمه‌ٔ هپ را به جای اعداد دیگری به کار برد.

طناب کشی

شاید باور نکنید اما حقیقت این است که طناب کشی نه تنها یک بازی از مد افتاده نیست، بلکه به عنوان یک رشته ورزشی در بسیاری از کشورها شناخته شده و به صورت مسابقات رسمی برگزار می‌شود. تنها وسیله لازم برای این سرگرمی لذت بخش، یک طناب و تعدادی از افراد علاقه مند است. در این بازی هر گروه یک سر طنابی را در دست گرفته و با شروع مسابقه طناب را به طرف خود می‌کشند.

گروهی که موفق شود تیم مقابل را به طرف خود بکشد و از خط وسط زمین رد کند برنده این مسابقه است. مسابقات فامیلی می‌شود چند روز قبل از شروع چهارشنبه سوری یا همین امشب شروع شود.

افراد فامیل با هم هماهنگ کنند که در منزل یکی از اقوام و حتی در یکی از پارک‌های شهر دور هم جمع شوند و هرکسی غذای خودش را بیاورد.در آن روز غذایی که در عین ساده بودن، خوشمزه و باسلیقه تزئین شده باشد به عنوان غذای برتر انتخاب شود. این کار هم تشویق به ساده پزی‌ست و هم می‌تواند اعضای فامیل را گرد هم جمع کند.

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

بازی برای کودکان در خانه

۱۷ بازی برای کودکان در خانه

۱۷ بازی برای کودکان در خانه با توجه به محدودیت هایی که زندگی در آپارتمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.