آموزش شب های قدر به کودکان

آموزش شب های قدر به کودکان

برای اینکه بتوانیم کودکان را با شب قدر آشنا کنیم تا آنها با دلایل شب زنده داری ها و دعا خواندن های ما آشنا شوند و درک کنند باید با زبان ساده و شیوا به توضیح این مطلب برای آنها بپردازیم تا آنها هم بدانند و همکاری بیشتری با ما در این شب های عزیز داشته باشند. بنابراین می توانیم بدین گونه از مطالبی که در ادامه آمده است برای این منظور استفاده کنیم:

شب قدر شبی است که خداوند همه حرف های خود را توسط فرشته وحی (جبرئیل) به صورت یکجا بر پیامبر نازل کرد. قبل از اینکه قرآن به صورت کامل در شب قدر بر پیامبر نازل شود آیات قرآن به صورت سوره به سوره نازل می شدند، اما در شب قدر قرآن به شکل کامل نازل شده است. شب قدر ارزش و اهمیت زیادی دارد و خداوند در قرآن و در سوره قدر فرموده که ارزش شب قدر بیشتر از هزار ماه است. در شب قدر خداوند بیشتر از همیشه به حرف های بندگان خود گوش می دهد و به آن ها گفته که در این شب درهای آسمان باز است پس هر چه می خواهید از من بخواهید و مرا عبادت کنید.

به همین خاطر معمولا شب های قدر تا صبح بیدار می مانیم تا از همه لحظات شب های قدر استفاده کنیم و این فرصت با ارزش را از دست ندهیم. شب قدر یک شب نیست و ما ۳ شب قدر داریم. در شب های قدر فرشته های خداوند به زمین می آیند و برای بندگان خوب خدا دعا می کنند.

در شب قدر برنامه یک سال آینده ما نوشته می شود به همین دلیل همه تلاش می کنند تا از خدا بخواهد گناهانشان را ببخشد و برای آن ها اتفاقات خوب رقم بزند.

یکی از اتفاقات مهمی که در شب های قدر افتاده است شهادت امام علی اولین امام شیعیان است. امام علی (ع) در اولین شب قدر توسط یکی از دشمنان خود زخمی شدند و در دومین شب قدر به شهادت رسیدند. بنابراین شب های قدر برای امام علی ع هم عزاداری می کنیم.

شما کودکان هم می توانید در کنار پدر و مادر خود در شب های قدر به عبادت و راز و نیاز با خدا بپردازید و از خدا بخواهید همه به آرزوهای خود برسند.

می توانید از مطالب متن دعای کودکانه برای آموزش دعا در شب قدر به کودکان استفاده کنید.

داستان کودکانه شب قدر

حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر برگزیده خدا هستند و قرآن که کلام خداست به وسیله وحی بر قلب پیامبر نازل می شده است. قرآن ۱۱۴ سوره دارد و این ۱۱۴ سوره به صورت یکجا بر پیامبر نازل نشده اند بلکه هر بار یک سوره بر ایشان نازل می شده است. شبی از شب های ماه مبارک رمضان پیامبر (ص) در حال عبادت بودند که جبرئیل فرشته خدا پیش پیامبر آمد. جبرئیل به پیامبر گفت خدا می خواهد تمام سوره های قرآن را به صورت یکجا بر شما نازل کند. سوره ای در قرآن نازل شده است به نام سوره قدر که معنی آن این است:

به نام خدای بخشنده و مهربان

ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم (بر قلب پیامبر)

تو نمی دانی شب قدر چه قدر با ارزش است

شب قدر از هزار ماه بهتر و بالاتر است

در شب قدر فرشته ها به دستور خداوند به روی زمین می آیند.

فرشتگان تا صبح برای مردم خوب سلام و درود میفرستند.

سال ها گذشت و در شب نوزهم ماه رمضان که یکی از شب های قدر است ابن ملجم مرادی با شمشیر فرق حضرت علی (ع) که مشغول خواندن نماز صبح بودند را شکافت و امام علی (ع) بعد از دو روز در شب ۲۱ ماه رمضان که یکی دیگر از شب های قدر است به شهات رسیدند.

امام علی (ع) داماد پیامبر و همسر دختر ایشان حضرت فاطمه (ص) بودند.

شعر کودکانه برای توضیح شب قدر به کودکان

شبهای قدر رمضان

شب های توبه و دعا

یک شبش از هزارتا شب

بالاتره آی بچه ها

دعا کنید با دل پاک

خدا اجابت می کنه

پاداش خوبی می گیره

هرکی عبادت می کنه

پاداش آدم های خوب

بهشت و رحمت خداس

خدایی که مهربونه

دوست تمام بچه هاس

داده خدای احد

به قلب پاک احمد

قرآنو ناگهانی

در یه شب نورانی

شب قدر و شب آه

بهتره از هزار ماه

فرشته ها از بالا

پایین میان بچه ها

به فرمان خداوند

تقدیرو مینویسند

تقدیر آدما رو

بنده های خدا رو

اول به نام خدا خدای خوب و دانا

که خیلی مهربونه هرکی اینو می دونه

بخشنده و رحیمه خالق این زمینه

گفته خدا محمد(ص) رسول خوب و دانا

بگو به بندگانم این حرف رو از سوی ما

خدای خوب فرستاد قرآن رو تو شب قدر

شبی که از هزار ماه هست خیلی خوب و بهتر

شبی که توش ‌ آوردند فرشته­ها رو زمین

قرآن رو خوب و کامل تا سوره آخرین

این شب خوب پرشده از رحمت خداوند

هرکسی قدر بدونه همیشه هست سربلند

فروشگاه چادر شهر حجاب

درباره‌ی سایت دلبندانه

مطالب این سایت ماحصل تلاش و تجربه چندین ساله چند تن از روان شناسان کودک و زیر نظر مستقیم سیده الهام سید موسوی روان شناس کودک و مربی کودک و نوجوان و برگزار کننده دوره ها و کارگاه های متعدد در این زمینه می باشد.

همچنین ببینید

تاثیر سبک دلبستگی بر ایمان کودکان

نظریه دلبستگی به عنوان یکی از گسترده ترین و جدیدترین نظریه های روان شناسی، ابعاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.